page loader

سال رونق توليد

رقیه علی سوبو' شنبه شب در جمع فعالان اقتصادی یزد در اتاق بازرگانی این استان اظهار داشت: مأموریت کنیا در ایران از 33 سال قبل شروع شده ولی روابط میان دو کشور طولانی بوده و حضور افرادی از شیراز و سیستان و بلوچستان در کنیا بیانگر قدمت روابط ما با ایران است.
✅وی با بیان اینکه کنیا با 45 میلیون نفر جمعیت ، 2 زبان سواحلی و انگلیسی دارد افزود: زبان سواحلی شامل لغات فارسی و عربی است به همین دلیل زمینه خوبی برای فارسی در کشور ما وجود دارد.
❇️سفیر کنیا با انتقاد از ضعف بازاریابی و بزینس در میان تجار ایرانی و یزدی تصریح کرد: وظیفه هیأتهای تجاری ، تقویت تجارت قانونی با بازرگانان سایر کشورهاست و قدم اول در این مسیر ، تحقیقات در بازارهای کشورهای مقصد است.
✳️سوبو با اشاره به وجود بیش از 10 شرکت قانونی و دارای مجوز در این کشور اضافه کرد: این شرکتها در بخش هایی همچون راه سازی، هتل سازی ، پتروشیمی و ساخت مراکز خرید فعال هستند.
✅وی ، کنیا را دروازه ورود به شرق آفریقا شامل پنج کشور بدون بندر معرفی کرد و اظهار داشت: کنیا کشوری در حال توسعه است و هر چهار سال یک برنامه توسعه و در کنار آن برنامه امنیت غذایی دارد به همین دلیل واردات مواد غذایی ندارد.
♦️وی با بیان اینکه صنعت ، سلامت ، نساجی و ساخت و ساز ، زمینه های فعالیت و سرمایه گذاری در کنیاست ، ادامه داد: در کشور ما دو لایه حکومتی شامل حکومت مرکزی و حکومت مستقل در هشت ایالت (هشت استاندار) وجود دارد که هر کدام اجازه تجارت با کشورها را دارند.
🔴سفیر کنیا در ایران تأکید کرد : در کنار اقتصاد ، باید در حوزه سیاست نیز با هم کار کنیم چون هیچ کار اقتصادی بدون سیاست ، پیش نمی رود و همین امر موجب شده تا تحریم ها نتواند بر روابط دوستانه دو کشور سایه بیفکند.
🔷سوبو با بیان اینکه همه کشورها علاقه مند به ارتباط با ایران هستند ، گفت: با این حال ارتباط با کشور ایران برایشان مشکل ساز است ولی در این شرایط هم کنیا مبادلات تجاری با ایران را ادامه داده است.
وی ، وظیفه سفارت را تسهیلگری برای پیداکردن شرکای تجاری قانونی برای تجار ایرانی و یزدی دانست و افزود: با وجودی که قلم ما در این خصوص خیلی کمک می کند ولی وزارت امور خارجه ایران باید از تجار ، پشتیبانی لازم را انجام دهد.
وی خاطرنشان کرد: آغوش کنیا برای هر گونه تبادلات تجاری با تجار ایرانی و یزدی باز است و در این خصوص هر سال نمایشگاهی ویژه بازرگانان ایرانی در کشور ما برگزار می شود که متاسفانه یزدی ها در آن حضور ندارند.
🔸سفیر کنیا در پایان با اشاره به اینکه آب و هوای شمال این کشور مشابه یزد است ، گفت: در کنار ظرفیت هایی که اعلام شد ، معادن کنیا هم زمینه خوبی برای ارتباط سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی یزدی محسوب می شود.
🇮🇷رئیس اتاق بازرگانی یزد هم گفت: این استان ، قلب کشور ایران است و در رتبه های برتر بخش های صنعتی قرار دارد.
محمدرضا قمی با اشاره به شاخص های برتر یزد در فولاد ، نساجی ، کاشی و سرامیک و مصالح ساختمانی افزود: این استان پیشینه بسیار قدیمی در تجارت دارد و هر جا زمینه خوبی برای سرمایه گذاری پیش آمده تجار یزدی حضور فعال داشته اند.
وی تصریح کرد: یزدی ها همچنین شرکای خوبی برای تجارت محسوب می شوند و سابقه تاریخی آن در درون و بیرون مرزها وجود دارد .
❇️رئیس اتاق بازرگانی یزد با اشاره به روابط تجارت ایران و کنیا اظهار داشت: رقم این مراودات بالا نیست و سفیر نایروبی و بویژه رایزن بازرگانی سفارت باید برای افزایش این مراودات ، بیشتر تلاش کنند.
در این جلسه رایزن بازرگانی سفارت کنیا هم با تشریح روابط میان دو کشور گفت: بهتر است برای جبران خسارتهای احتمالی و همکاری با بازرگانان قانونی ، وزارت امور خارجه در جریان مبادلات تجاری آنها قرار گیرد.
♦️در بخشی از این جلسه جمعی از فعالان اقتصادی استان یزد به تشریح زمینه های فعالیت و مشکلات موجود در همکاری با شرکتهای کنیایی پرداختند.
🔔کنیا کشوری در شرق آفریقا و پایتخت آن نایروبی است؛ زبان رسمی این کشور سواحیلی و انگلیسی و جمعیت آن نزدیک 50 میلیون نفر است.
اقیانوس هند در شرق این کشور قرار دارد و از این طریق به آب های آزاد دسترسی دارد.
بیش از 70درصد مردم این کشور مسیحی، کمتر از 10درصد مسلمان و بقیه پیرو ادیان قبیله ای و محلی هستند.